۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴

به همت مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی؛

به همت مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی کتاب مجموعه مقالات غرب شناسی انتقادی مسلمین توسط جمعی از نویسندگان و به کوشش ذبیح‌الله نعیمیان منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، «غرب‌شناسی» در میان ایرانیان معاصر تنوع بسیاری داشته و تطورات مختلفی را پشت سر گذاشته است.

در ایران با رویکردی غرب باورانه و در قالب‌های غرب ستایی رونق گرفت و غرب‌زدگی بر فرهنگ ایرانیان سایه انداخت. به‌رغم تنگناهای حاصل از غرب‌زدگی، «غرب‌شناسی اصالت گرا» با گام‌های تدریجی به رقابت با «غرب‌شناسی‌های تجدد باور» برخاست.

آنگاه با پیدایی نهضت اسلامی امام خمینی (ره) در دهه چهل نوعی از «غرب‌شناسی چندضلعی» به وجود آمد و بازنگری در غرب اندیشی و غرب‌شناسی را باعث گردید. سرانجام «ارتقای غرب‌شناسی» در «افق انقلاب اسلامی» ظرفیت‌های مهمی را در افق گشایی برای «غرب‌شناسی تمدنی» موجب گشت.

این دفتر، عهده‌دار مطالعه بخشی از تجربه فکری اندیشمندان معاصری است که غرب‌شناسی‌شان با رویکردی اصالت گرا و انتقادی شکل‌گرفته است.

به همت مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی کتاب مجموعه مقالات غرب شناسی انتقادی مسلمین توسط جمعی از نویسندگان و به کوشش ذبیح‌الله نعیمیان منتشر شد.

منبع : ذبیح الله نعیمیان |غرب شناسی انتقادی مسلمین منتشر شد
برچسب ها : انتقادی ,مسلمین ,«غرب‌شناسی ,منتشر ,شناسی ,مطالعات ,مرکز مطالعات ,شناسی انتقادی ,انتقادی مسلمین ,مطالعات اجتماعی ,ذبیح‌الله نعیمیان ,مرکز مط?